Ghost in the Shell - kilka ciekawostek

Wczoraj wreszcie udało mi się nadrobić pewne zaległości w filmach i obejrzałem Ghost in the Shell. 


Film Ghost in the Shell, to adaptacja filmu animowanego pod tym samym tytułem. Natomiast film animowany powstał na podstawie mangi (komiksu) o tytule The Ghost in the Shell. Komiks wydany został w trzech tomach. Pierwszy z nich został wydany 2 października 1991 roku, drugi 26 czerwca 2001 roku, a trzeci nazwany "1.5" został wydany 17 lipca 2003 roku. Wszystkie trzy tomy w naszym kraju zostały wydane przez wydawnictwo JPFAutorem komiksu jest niejaki Masamune Shirow, natomiast reżyserem filmu animowanego Mamoru Oshii. 

Masamune Shirow
Mamoru Oshii
Pierwszy film animowany powstał w roku 1995, później w 2008 została nakręcona odświeżona jego wersja Ghost in the Shell 2.0. W 2004 roku nakręcono kontynuację zatytułowaną Ghost in the Shell 2: Innocence. Nad filmem pracowano bagatela 9 lat i jako z nielicznych filmów animowanych w historii został zaprezentowany na Festiwalu Filmowym w Cannes. 


W 2006 i 2007 roku swoje premiery miały jeszcze trzy filmy w tym uniwersum. Stand Alone Complex: Solid State Society, Stand Alone Complex: Laughing Man i Stand Alone Complex 2 nd GIG: Individual Eleven. Jakby jeszcze wam było mało,  powstał serial telewizyjny w 2002 roku zatytułowany Ghost in the Shell: Stand Alone Complex, a w 2004 roku pojawiła się w telewizji jego kontynuacja Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GIG. No i w końcu 2017 roku 18 marca miała miejsce premiera filmu aktorskiego Ghost in the Shell, która przez fanów nie była najlepiej przyjęta i film średnio dostał ocenę 6/10. 


Jeśli ktoś z was kompletnie nie słyszał o Duchu w Muszli, to pokrótce opowiem o wątku fabularnym. Główną bohaterką filmu jest Major, cyborg. Jest ona jednym z członków elitarnej jednostki do zwalczania cyberprzestępców o nazwie Section 9. Jednostka ta musi się zmierzyć z nowym wrogiem, który chce zniszczyć korporacje Hanka Technologies. Więc o fabule nie zdradzę, bo nie chcę popsuć wam zabawy. 
Po tym długim wstępie przejdę do meritum i poniżej znajdziecie kilka ciekawostek związanych z Ghost in the Shell.

Bracia Wachowscy, to ci od Matrixa, jednym z wywiadów przyznali się, że Ghost in the Shell jest jednym z filmów, na którym się wzorowali. 
Miasto przyszłości przedstawione w Ghost in the Shell nie było wzorowane, jak wielu sądziło na Tokio, lecz na Honkongu. Potwierdził to sam reżyser Mamoru Oshii. 


Jedna z walk Motoko (Major) z cyber przestępom, która stała się już kultowa, była inspirowana grą Virtua Fighter 2. Scena ta pojawiła się w filmie animowanym jak i także filmie aktorskim. 
Zapewne wielu z was kojarzy teledysk Wamdue Project – King Of My Castle. W teledysku tym zostały wykorzystane fragmenty z anime. 
Ghost in the Shell był pierwszym filmem anime, w którym znalazła się ścieżka dźwiękowa popularnego międzynarodowego wykonawcy - U2. I to już była ostatnia ciekawostka z Ghost in the Shell. Na sam koniec serdecznie polecam zapoznać się z tym filmem anime, jak i z komiksem czy nie do końca udanym filmem. 

Komentarze