Playstation 4 Pro - pierwsze spojrzenie gracza na nową konsolę Sony.

Nowa konsola od Sony miała swoją premierę kilka dni temu. W internetach można znaleźć sporo materiałów na temat Playstation 4 Pro. Testów, recenzji i unboxingów. Większość serwisów wypowiada się pozytywnie na temat PS4 Pro. Postanowiłem przyjrzeć się jej dokładniej. Nie da się ukryć, że nowa konsola od Sony, jest jak na razie najpotężniejszym sprzętem tego typu na rynku. Ostatniego słowa jeszcze nie powiedział Microsoft, ale nowa konsola od Gatesa już jest spóźniona i może nie dać sobie rady z PS4 Pro, które będzie mocno osadzone na rynku. Ale zostawmy ten temat i skupmy się na konsoli Sony. 

Nie będę tu opisywał wyglądu konsoli i wizualnych różnic między PS4, a PS4 Pro. Powiem tylko jedno, że podobno PS4 Pro wygląda lepiej niż jej starsza siostra. Przejdźmy do najważniejszych rzeczy. Czyli jaki wpływ na wydajność gier i wizualnych aspektów ma większa moc konsoli. Pierwsza rzecz to rozdzielczość 4K. Wiemy, że te 4K, to nie zupełnie prawdziwe 4K, ale jednak rozdzielczość jest znacznie wyższa niż Full HD. Druga zmiana, to wykorzystanie technologi HDR. Czyli lepsze dozorowanie barw wyświetlanych na ekranie telewizora. Gry na konsoli będą pracować w trzech trybach. Full HD w 60 klatkach na sekundę. W Full HD z ulepszoną grafiką, ale tylko w 30 klatkach i w 4K bez ulepszenia graficznego i tylko w 30 klatkach. Przynajmniej na dzień dzisiejszy, to tak wygląda. Oczywiście wszystkie te trzy tryby zależne są od twórców i czy w ogóle je zaaplikują do swoich gier. Ale oto chyba nie będziemy musieli się martwić, bo większość wydawców zapowiedziało, że będą wykorzystywać swoich tytułach drzemiącą moc PS4 Pro.


 
Ok, jeśli już wiemy jakie są różnice w grach między starą, a nowa konsolą Sony, przynajmniej w teorii, to zadajmy sobie najważniejsze pytanie. Czy warto kupić PS4 Pro? Ale zanim odpowiecie sobie na to pytanie, zadajcie sobie jeszcze jedno. Czy posiadacie w domu telewizor 4K obsługujący HDR? Jeśli jesteście szczęściarzami, którzy taki telewizor posiadają, to wam zazdroszczę. Jest jeszcze jedno ale. Niestety HDR nie jest równe HDRowi. I tańsze telewizory 4K mają HDR nie tak dobre jak telewizory droższe. Oznacza to, że mając telewizor za około 4 koła, nie będziesz w pełni doświadczał możliwość HDR jaka konsola może ci zaoferować. Dopiero telewizor za około 10 tysięcy da ci w pełni wizualne walory odwzorowania pełnej palety kolorów HDR. Kiedy już mamy to wyjaśnione, możemy odpowiedzieć sobie na pytanie. Czy warto kupić Playstation 4 Pro? Jeśli nie posiadasz jeszcze konsoli od Sony z numerkiem 4 i posiadasz telewizor, który umożliwi ci w pełni wykorzystać moc PS4 Pro, to zakup  ten może być nawet rozsądną inwestycją. Jeśli masz już konsolę PS4 i nie posiadasz telewizora 4K HDR, to kupno Pro jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto. No chyba, że masz zamiar także kupić i telewizor 4K HDR. Jeśli także chcesz zainwestować Playstation VR, to kupno PS4 Pro może dać kopa mocy podczas grania w gry wirtualnej rzeczywistości. Jest tylko małe ale. VR to jak na razie jak dla mnie fanaberia i gry w które można zagrać są mało ciekawe. A kupno PS4 Pro, Playstation VR i telewizora 4K HDR, to wydatek większy niż niejeden wysoko budżetowy PC. 

Podsumowując. Moim zdaniem dla gracza nowa konsola Sony, to niepokojące wydarzenie. Konsole miały być tanią alternatywą wobec drogich PC. Miały zapewnić bezstresowe granie, bez zbędnych ustawień i wnikania w technologiczne niuanse. PS4 Pro zmienia ten stan rzeczy.  

Komentarze