Firewatch - pierwsze wrażenia

Firewatch to chodzona przygodówka z widokiem FPP niezależnego studia Campo Santo. W grze wcielamy się w Henrego, który ucieka od swoich problemów dnia codziennego. Główny bohater zatrudnia się jako stróż w zagrożonej pożarem puszczy w amerykańskim stanie Wyoming. Rozgrywka głównie polega na zwiedzaniu i odkrywaniu tajemnic oraz budowaniu relacji z naszą przełożoną. 


Fabuła gry rozgrywa się w 1989 roku w wielkim amerykańskim lesie w stanie Wyoming. Opowieść skupia się na losach Henrego, faceta około czterdziestki, który ucieka przed problemami do puszczy, gdzie zatrudnia się jako strażnik leśny. Zadaniem Henrego jest wypatrywanie zarzewi pożaru. Dni upływają mu na monotonnym patrolowaniu lasu i pogaduszkami z przełożoną o imieniu Delilah przez mikrofalówkę. Sielanka jednak zostaje przerwana przez dziwne rzeczy, które zaczynają się dziać wokół Henrego.  

Wstęp mamy już za sobą czas podzielić się pierwszymi wrażeniami. Pierwsze minuty z grą i od razu wiem jedno. Bez dobrej znajomości angielskiego nie warto podchodzić do tej gry. Niestety tytuł ten nie posiada polskiej wersji językowej, a już sam początek pokazuje nam, że dokładne rozumienie tekstu pisanego czy dialogów jest esencją prowadzenia rozgrywki. Główny bohater dość szybko nawiązuje dość skomplikowane relacje ze swoją szefową i rozumienie pewnych podtekstów jest wysoko wskazane. Tytuł ten da się przejść bez dobrej znajomości angielskiego, ale poznanie wszystkich smaczków już tego wymaga. 
Niestety przez niekompletne zrozumienie fabuły i dialogów możemy słabiej ocenić ten tytuł, co byłoby niesprawiedliwe. 
Przejdźmy może teraz do grafiki, która jest stworzona w stylu kreskówki i całkiem nieźle pasuje do klimatu rozgrywki. Grafika jest ładna pełna szczegółów i kolorowa. Tytuł ten jest chodzoną grą przygodową i jeśli kogoś ten typ rozgrywki na samą myśl odrzuca, to Firewatch tego stanu rzeczy nie zmieni, a wręcz pogłębi fobię. 
Podsumowując, nie znasz dobrze angielskiego i nie lubisz chodzonych przygodówek, omijaj ten tytuł szerokim łukiem. Jeśli spełniasz powyższe dwa kryteria, to warto zagrać w ten tytuł.     


Komentarze