Hed gra w KholatW moim ulubionym serwisie growym pojawił się materiał o grze Kholat polskie studia IMGN.pro.Jest to pierwsza stworzona gra przez te studio. Wcześniej firma zajmowała się tylko dystrybucją gier i między innymi wydała takie tytuły jak: Euro Truck Simulator 2 i Spintires.
W tvgry.pl pojawiły się dwa materiały przedstawiające grę. W jednym, mój ulubieniec Hed, pokazał trochę gameplayu z dema gry udostępnionej tylko dziennikarzom z branży. Drugi zaś materiał jest relacją z oficjalnego pokazu gry zorganizowany przez twórców tegoż tytułu, który odbył się w Bielsku-Białej. 
W obu materiałach nie zabrakło oczywiście dziennikarskiego profesjonalizmu, ale i także sucharów Heda. I tak dowiedzieliśmy się, że Hed ma słabość do słodkich ciast, no ale to nie powinno nikogo dziwić ;) 
Dobrze ale wróćmy do samej gry. Kholat jest, no właśnie czym? Pierwszym moim skojarzeniem i pewnie nie tylko moim jest gra także polskiego studia "Zaginięcie Ethana Cartera". Nie da się ukryć, że Kholat jest małym klotem tej gry i bazuje na podobnej mechanice budowania klimatu. Czyli mamy otwarty świat, śliczną i klimatyczną grafikę, tajemnicze lokacje i jeszcze bardziej tajemniczą fabułę, o której niewiele wiemy. Na pierwszy rzut oka mamy kolejny polski hit. Niestety nie jest tak różowo. Jak na razie dla mnie gra niewiele oferuje i bardzo szybko się może znudzić. 

Na gameplayu pokazano szwendanie się po jakiś jaskiniach i górskich zboczach. Orientacja po terenie odbywa się za pomocą mapy i kompasu. Na mapie nie jest zaznaczona lokalizacja gracza i jedynym sposobem na niezgubienie się, jest dobre orientowanie się w terenie. Pomysł ciekawy, ale może być także strasznie irytujący, kiedy słabiej orientujący się w przestrzeni gracze mogą najzwyczajniej się zgubić. Twórcy chyba przewidzieli to i na niektórych skałach pojawiają się współrzędne geograficzne, które ułatwiają orientacje w terenie. Trochę to dla mnie psuje klimat. Przejdźmy do sposobu prowadzenia historii. Jak dobrze zauważyłem w materiale, fabułę poznajemy łażąc po otwartym świecie i odkrywając liczne, ukryte listy czy dzienniki, w których mamy zawartą historię gry. Mamy także jakiś czterech narratorów, którzy mniemam będą nam zdradzać także coś z fabuły. Na razie niestety niewiele wiemy o sposobie prowadzenia wątku fabularnego. Jeśli głównym poznawaniem fabuły będzie odnajdywanie jakiś tam zapisków, to jak dla mnie będzie słabo. Nie sposób jest nie porównywać Kholat do Zaginięcie Ethana Cartera. Niestety Carter jak dla mnie ma o wiele więcej do zaoferowania. Nie wspominając o nowatorskiej technice tworzenia grafiki (he he a jednak wspomniałem), to tytuł ten miał bardzo ciekawy sposób prowadzenia śledztwa i odnajdywania śladów. Co wyróżniało ten tytuł od innych. Natomiast Kholat jak na razie niczym nas nie zaskakuje i jest jak na razie na pierwszy rzut oka słabym klonem. 

Poniżej linki do materiałów z tvgry.pl

Materiał 1
Materiał 2

Komentarze