Zmiany w prawie podatkowym w Unii Europejskiej - co oznaczają dla nas graczy ??


Od 1 stycznia 2015 roku zaszły pewne zmiany w prawie. Zmianom uległa ustawa o prawach konsumenta i ustawa unijna prawa podatkowego. Co to oznacza, dla nas graczy ? 
Jeśli chodzi o pierwszą ustawę i zmiany jakie zaszły, to kupowanie rzeczy przez internet (gier) ma być bezpieczniejsze, ale zarazem ciut bardziej skomplikowane. 

Z drugą ustawą już nie jest tak różowo. Zaraz w skrócie wyjaśnię dlaczego. Do tej pory jeśli kupowaliśmy daną rzecz w sklepie internetowym płaciliśmy za towar - cenę produktu plus VAT obowiązujący w danym kraju  z jakiego pochodził sklep (czyli przeważnie taniej). Teraz kupując taki towar sklep internetowy musi opodatkować go podatkiem z kraju, w którym znajduje się kupujący. 
Podam przykład: kupujemy grę w sklepie internetowym, który znajduje się w Luksemburgu gdzie podatek wynosi 15%. Do tej pory cena gry była podwyższona o ten podatek, a teraz będzie podwyższona o podatek z naszego kochanego kraju, czyli o 23%. Jednym słowem ceny gier pójdą w górę, co dla naszych kieszeni będzie dość sporym ciosem, zwłaszcza, że gry już teraz kosztuję sporo. 

Poniżej dwa screeny pokazujące różnicę cenową. 

Cena dla graczy spoza Unii.

Cena dla polskich graczy.

Czyli dla szukających oszczędności i okazyjnych cen przyszły trudne czasy. 

Druga sprawa tyczy się utrudnień dla samych  twórców gier. Najgorszą sytuację ma Google i twórcy aplikacji, które są kupowane w tym serwisie. Teraz twórca będzie musiał rozliczać się z podatku z danego kraju z jakiego była kupowana aplikacja. To trochę utrudnia sprawę. 

Czy z tego całego zamieszania prawnego są jakieś plusy? W teorii tak. Podatek płacony przy zakupie produktu ze sklepu internetowego z naszego kraju będzie trafiał do Polski, a nie do obcego kraju. 

Więcej o tym  temacie możecie przeczytać tutaj i tu


Komentarze