Metamorfoza - Tomb Raider #4Witam wszystkich serdecznie w czwartym już odcinku Metamorfoza. Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej czwartej części przygód Lary Croft Tomb Raider 4: The Last Revelation, która została wydana 1999 roku. Trzecia część pani archeolog została przez graczy dość mocno skrytykowana za stracenie całego klimatu serii.  Twórcy obiecali, że w kolejnej czwartej odsłonie nastąpi powrót do korzeni. Czy im to się udało? Dowiecie się z poniższego materiału. Zacznijmy od wątku fabularnego. Gra rozpoczyna się gdy Lara ma około 16 lat. Wraz ze swoim nauczycielem Wernerem Von Croyem udaje się do Angor Watt, by odnaleźć legendarny przedmiot "Iris". Podczas eksploracji ruin nauczyciel wpada w pułapkę i zostaje uwięziony,a młodziutka Lara Croft cudem ucieka. Po kilku latach nasza dzielna archeolog wyrusza do Egiptu, by zbadać legendarny grobowiec boga piorunów Seta. Niestety Lara budzi jego duszę, co nieuchronnie doprowadzi to do zagłady całego świata i ludzkości. By zapobiec tym tragicznym wydarzeniom Lara musi skompletować Zbroję Horusa i wezwać Egipskiego boga nieba i z jego pomocą pokonać Seta. I to na tyle wstępu. 
Zacznijmy od zmian jakie zaszły od poprzedniej części przygód naszej uroczej pani poszukiwaczki zaginionych artefaktów. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, iż grafika uległa znacznej poprawie. Niestety nadal tytuł ten działa na tym samym silniku co pierwsza część wydana w 1996 roku, ale zmiany jakie zaszły w grafice są bardzo duże i zauważalne. Kolejna zmiana zaszła w udźwiękowieniu. 
W czwartej części usłyszymy zupełnie nowe utwory, które nie opierają się na 
motywach z poprzednich części jak miało miejsce to do tej pory. Kolejna zmiana jaka zaszła w Last Revelation, to dodanie dwóch nowych opcji w menu inwentarza. Teraz dzielna pani archeolog może łączyć ze sobą przedmioty i może wybierać różne rodzaje amunicji do swojej broni.  Jak już jesteśmy przy plecaku naszej bohaterki, to warto wspomnieć, że twórcy zrezygnowali z dość kontrowersyjnych broni a dodali kilka nowych bardziej pasujących do klimatu serii. Na przykład: zrezygnowano z bazooki na rzecz kuszy.Kolejne zmiany jakie zaszły w czwartej części przygód Lary, to zmniejszenie lokacji co umożliwiło twórcą ich lepsze dopracowanie i zaprojektowanie. Podsumowując, jak twórcy obiecali w czwartej części przygód Lary Croft fani seksownej i ponętnej pani archeolog odnaleźli swój zaginiony klimat serii.  Wielu graczy uważa, że Tomb Raider 4: The Last Revelation jest najlepszą częścią serii. 

Komentarze